Разделы сайта
Главные новости
ДЕПУТАТСКИЕ ВОЙНЫ

ДЕПУТАТЫ ВЫРАЗИЛИ НЕДОВЕРИЕ С.АРАБАДЖИ

В процессе дискуссии С. Арабаджи назвал юриста райсовета Д. Юргина – «мудаком». А в ответ тот начал оскорблять его матерными словами. «С. Арабаджи попытался меня ударить. Удар пришёлся по касательной, и у меня слетели очки, после чего я с целью самообороны схватил стул … », - рассказал Д. Юргин.

Круглий стіл, який був проведений з цього приводі в Ренійському районному центрі зайнятості 1 грудня 2017 р.

До дня Міжнародного дня людей з інвалідністю та привернення уваги до людей з  обмеженими фізичними можливостями ст. інспектор  Головного управління Державноїслужби України з питань праці  в Одеській області Ігор Сорокін взяв участь у круглому столі, який був проведений з цього приводі в Ренійському районному центрі зайнятості  1 грудня 2017 р.

Збори з інвалідами, постраждалими на виробництві

З метою проведення в Україні Міжнародного дня людей з інвалідністю та привернення уваги до людей з обмеженими фізичними можливостями ст. інспектор  Головного управління Державної служби України з питань праці  в Одеській області Ігор Сорокін разом з заступником начальника Болградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Одеській області Олександром Бальчу, головним спеціалістом відділення Мариною Чумаченко провели в м. Рені збори з інвалідами, постраждалими на виробництві:  Міхайлова Н.І., інвалід ІІ гр., Лунгу Г.І., інвалід ІІІ гр., Гуцан Г.І., інвалід ІІІ гр., Раду І.Г., інвалід ІІ гр., СкліфосМ.А., інвалід ІІІ гр., Ириогло К.О., інвалід ІІІ гр., якіперебувають на облікуу відділенні.Роботодавців представляв голова ОСББ «Мрія» Сергій Нестеров.

ЛЕТОПИСЬ СЛАВНЫХ ДЕЛ

РЕНИ - 2017

*Конкурс "Человек года" проводится в Ренийском районе с 2007 г. Все его номинанты заносятся в "Летопись славных дел", которая хранится в районном историко-краеведческом музее.
Ренийскому району 77 лет, 67 лет имена не увековечивали, люди просто работали …
За последние 10 лет увековечили свои имена десятки достойных людей, хотя, были и такие, которые не должны были попасть, но попали; были и такие, которые должны были попасть, но не попали – в "Летопись славных дел". Если мы ответим на вопрос: А судьи кто? Тогда станет понятно, кто остался за бортом истории. В последнее время в практику подобных мероприятии, креативные организаторы вводят «зеркальный конкурс», награждаются не только позитивные номинанты, но и негативные номинанты. Громада должна знать своих «героев».

ШАНОВНІ ШУКАЧІ РОБОТИ!!!
РЕНІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ ЦЕНТР ЗАЙНЯТОСТІ ІНФОРМУЄ.

ШАНОВНІ ШУКАЧІ РОБОТИ!!!

Вагонное депо Одеса-Застава 1 терміново запрошує на роботу:

- електрогазозварник (з-пл. від 4000 грн).;
- електрик дільниці (з-пл. від 4000грн);
- токар (з-пл. від 4000грн.);
- оглядач вагонів (з-пл. від 4000 до 9000грн., можливн навчання ).
Стабільна оплата праці, можливість навчання та кар’єрного зростання, соціальний пакет, надання безкоштовних залізничних квитків по Україні, СНД та проїзд з місця проживання до місця роботи у приміських поїздах.
Режим роботи змінний.
Місце проведення робіт: м.Рені.
Також можливе працевлаштування м.Одеса, Чорноморськ, Ізмаїл, Арциз, станціях: Колосівка, Ксенієво, Берегова, Чорноморська.
За додатковою інформацією звертайтесь до фахівців Ренійського районного центру зайнятості за адресою: м.Рені, вул. Соборна 78/А
Шановні роботодавці, інформація для Вас!!!
Шановні роботодавці, інформація для Вас!!!
Враховуючи статистичні дані, на сьогодні з’явилася тенденція до зростання кількості безробітних громадян, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років.
Тому урядом як запобіжний захід, що має зупинити зростання безробіття серед вищезазначеної категорії громадян, внесено зміни до чинного законодавства. Які саме зміни, кого вони стосуються, з якої дати набирають чинності та який механізм їх застосування на практиці, читайте далі.
Яких роботодавців стосується
Одним із основних принципів, на яких ґрунтується державна політика зайнятості населення, є забезпечення рівних можливостей населення у реалізації конституційного права на працю (ст. 15 Закону про зайнятість).
Пунктом 5 частини першої ст. 14 цього Закону встановлено, що осіб, яким до настання права на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону про пенсійне страхування залишилося 10 і менше років, віднесено до категорії громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.
Для працевлаштування зазначених у частині першій ст. 14 Закону про зайнятість громадян підприємствам, установам та організаціям з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб установлюється квота у розмірі 5 % середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік.
Пунктом 23 Закону № 2148 частину другу ст. 14 Закону про зайнятість доповнено нормою, відповідно до якої для працевлаштування осіб, яким до настання права на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону про пенсійне страхування залишилося 10 і менше років, підприємствам, установам та організаціям з чисельністю штатних працівників від 8 до 20 осіб встановлюється квота у розмірі не менше однієї особи у середньообліковій чисельності штатних працівників, яка набирає чинності з 01.01.2018 р.
Отже, починаючи з 01.01.2018 р. підприємства, установи та організації з чисельністю штатних працівників від 8 до 20 осіб мають забезпечити праце­влаштування не менше однієї особи, якій до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 10 років.
Слід зазначити, що підприємства, установи та організації з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб, як і раніше, мають забезпечувати 5-відсоткову квоту з працевлаштування громадян, наведених у частині першій ст. 14 Закону про зайнятість. Тобто окремої квоти з працевлаштування осіб, яким до настання права на пенсію залишилося 10 і менше років, для них не встановлено.
Як здійснюється розрахунок
Роботодавці мають самостійно розраховувати зазначену квоту та забезпечувати працевлаштування осіб, яким до настання права на пенсію залишилося 10 і менше років. При цьому розрахунок здійснюється з урахуванням чисельності громадян, які на умовах повної зайнятості вже працюють у роботодавця і належать до вищезазначеної категорії. У разі необхідності роботодавці зможуть звернутися за сприянням для працевлаштування такої категорії громадян до служб зайнятості.
Середньооблікова чисельність штатних працівників розраховується відповідно до Інструкції № 286 у частині визначення показника середньооблікової кількості штатних працівників.
Згідно з підпунктами 3.2.1 та 3.5.1 цієї Інструкції середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого — по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і діленням одержаної суми на число календарних днів звітного місяця.
Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний рік обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці звітного року та діленням одержаної суми на 12.
Чи поширюється на ФОП
Вимога щодо виконання вищезазначеної квоти поширюється лише на тих роботодавців, організаційно-правову форму господарської діяльності яких можна визначити як підприємство, установа та організація. Тобто на фізичних осіб — підприємців зазначена норма не поширюється.
Коли звітувати до служби зайнятості
Обов’язковою умовою дотримання роботодавцями квоти вважається працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, про що роботодавці інформують Державну службу зайнятості в установленому нею порядку (частина третя ст. 14 Закону про зайнятість).
Така інформація подається роботодавцями щороку не пізніше 1 лютого після звітного року до будь-якого зручного для відвідування органу Державної служби зайнятості незалежно від місцезнаходження за формою, наведеною у додатку до Порядку № 271.
Проте оскільки прийнята норма для роботодавців з кількістю штатних працівників від 8 до 20 осіб щодо обов’язку праце­влаштування осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилось не більше 10 років, набирає чинності з 01.01.2018 р., то звітувати з цього приводу до Державної служби зайнятості за 2017 р. не потрібно, а першим звітним роком буде 2018 р.
Відповідальність за невиконання квоти
Згідно зі ст. 53 Закону про зайнятість у разі невиконання роботодавцем протягом року квоти для працевлаштування громадян, зазначених у частині першій ст. 14 Закону, з нього стягується штраф за кожну необґрунтовану відмову у праце­влаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.
Зверніть увагу, що така відповідальність застосовується не лише у разі невиконання протягом року квоти для працевлаштування осіб, яким до пенсії залишилось 10 років, а всіх категорій громадян, перерахованих у ст. 14 Закону про зайнятість.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
Закон про зайнятість — Закон України від 05.07.2012 р. № 5067-VI «Про зайнятість населення».
Закон про пенсійне страхування — Закон України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Закон № 2148 — Закон України від 03.10.2017 р. № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Порядок № 271 — Порядок надання роботодавцями державній службі зайнятості інформації про зайнятість та працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, затверджений наказом Мінсоцполітики України від 16.05.2013 р. № 271.
Інструкція № 286 — Інструкція зі статистики кількості працівників, затрерджена наказом Держкомстату України від 28.09.2005 р. № 286.
Джерело: https://buhgalter911.com/news/news-1034004.html
Отримання дозволу на працю іноземців
Отримання дозволу на працю іноземців
Використання праці іноземців є досить поширеним явищем на багатьох вітчизняних підприємствах. Для того аби оформити трудові відносини з іноземцем, необхідно отримати відповідний дозвіл.
З 27.09.2017 р. набрав чинності Закон № 2058, яким, зокрема, Закон про зайнятість доповнено статтями 421 — 4210, що змінюють процедуру отримання роботодавцем дозволу на застосування праці іноземців. Яких саме змін зазнала ця процедура, дізнаємось далі.
Вимоги до розміру зарплати
Частиною третьою ст. 421 Закону про зай­нятість увстановлено, що роботодавець може отримати дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства (далі — дозвіл) за умови виплати заробітної плати у розмірі не менш як:
п’ять мінімальних заробітних плат — іноземним найманим працівникам у громадських об’єднаннях, благодійних організаціях та навчальних закладах, визначених у статтях 34, 36, 37, 39, 41, 43 та 48 Закону № 1060;
десять мінімальних заробітних плат — для всіх інших категорій найманих працівників.
Проте вимоги щодо розміру мінімальної заробітної плати не застосовуються у разі отримання дозволу на застосування праці таких осіб:
іноземних високооплачуваних професіоналів;
засновників та/або учасників, та/або бенефіціарів (контролерів) юридичної особи, створеної в Україні;
випускників університетів, що входять до першої сотні у світових рейтингах університетів, відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України;
іноземних працівників творчих професій;
іноземних ІТ-професіоналів.
Слід зауважити, що Законом про зайнятість не визначено окремих положень про незастосування вимог щодо розміру заробітної плати при продовженні дії дозволу.
Крім того, розроблення порядку, який визначав би окремі процедури видачі, продовження дії та скасування дозволу, не передбачено.
Строк дії дозволу
Відповідно до ст. 423 Закону про зайнятість дозвіл видається на строк, зокрема:
дії трудового договору (контракту), але не більш як на три роки — для особливих категорій іноземців та осіб без громадянства, визначених частиною другою ст. 421 цього Закону;
дії договору (контракту), укладеного між українським та іноземним суб’єктами господарювання, але не більш як на три роки — для відряджених іноземних працівників;
дії трудового договору (контракту), але не більш як на один рік — для всіх інших іноземних найманих працівників.
Документи для отримання та продовження дозволу
Для продовження дії дозволу роботодавець має подати такі документи (частина третя ст. 422 Закону про зайнятість):
заяву за формою, визначеною Кабінетом Міністрів України;
фотокартку іноземця чи особи без громадянства розміром 3,5 х 4,5 см;
документи згідно з переліком для отримання дозволу, якщо вони змінилися.
Відповідно до п. 2 ст. 427 Закону про зайнятість територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом наступного робочого дня після прийняття заяви про видачу або продовження дії дозволу проводить перевірку заяви та доданих до неї документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви.
Частиною третьою ст. 428 Закону про зайнятість визначено підстави для зупинення розгляду заяви, зокрема невідповідність документів, поданих разом із заявою, вимогам, установленим цим Законом.
Як уже зазначалося, розроблення порядку, який установлював би окремі процедури видачі, продовження дії та скасування дозволу, не передбачено.
Водночас Законом про зайнятість передбачено затвердження Кабінетом Міністрів України форм заяв для отримання роботодавцем дозволу, продовження його дії та внесення змін до нього. Такі форми заяв вже затверджено постановою № 858.
Неузгодженість норм законодавства
На сьогодні існує неузгодженість деяких норм Закону про зайнятість.Так, норма частини другої ст. 424 Закону не узгоджується з нормою частини третьої цієї статті. Відповідно до норми частини другої зазначеної статті роботодавець вносить плату протягом 10 робочих днів із дня отримання рішення про видачу або продовження дії дозволу, яке надсилається територіальним органам поштою з повідом­ленням про вручення.
Водночас нормою частини третьої цієї статті встановлено, що рішення про видачу або продовження строку дії дозволу скасовується, якщо роботодавець не вніс плату протягом 10 робочих днів з дати рішення про видачу або продовження дії дозволу.
Пунктом 5 частини третьої ст. 428 Закону про зайнятість визначено підстави для зупинення розгляду заяви про видачу або продовження строку дії дозволу. Однією з таких підстав є невідповідність умов трудового договору (контракту), укладеного з іноземцем або особою без громадянства, або умов додаткової угоди про внесення змін до трудового договору (контракту) законодавству України про працю.
Зазначена норма не узгоджується з частиною першою ст. 422 цього Закону, оскільки для отримання дозволу подається також копія проекту трудового договору (контракту). Зрозуміло, що на час розгляду документів щодо видачі дозволу, зокрема зупинення розгляду заяви, трудовий договір (контракт) не може бути укладено.
Окремо слід звернути увагу, що внаслідок внесення змін до Закону про зайнятість національний ринок праці стає більш відкритим для залучення некваліфікованої іноземної робочої сили, оскільки жодних вимог щодо підтвердження освіти чи кваліфікації іноземних працівників (окрім випускників університетів, що входять до першої сотні у світових рейтингах) законодавчі норми не містять.
Також п. 81 частини першої ст. 1 Закону про зайнятість визначено новий термін «іноземні високооплачувані професіонали — іноземці або особи без громадянства, заробітна плата яких становить не менше 50 мінімальних заробітних плат», проте критерії, за якими іноземні професіонали визначаються високооплачуваними, не встановлено.
Вищенаведені законодавчі колізії може бути врегульовано винятково шляхом внесення змін до Закону про зайнятість, а відсутність судової практики з означених питань ще більш ускладнює їх розуміння.
Далі розглянемо запитання, що виникають при застосуванні норм статей 421 — 4210 Закону про зайнятість.
Чи поширюються вимоги щодо мінімального розміру заробітної плати на іноземців та осіб без громадянства, які вже працюють в Україні на підставі раніше отриманих дозволів, а також на переоформлення чинних дозволів?
Статтею 58 Конституції встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набрання законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Отже, вимоги щодо мінімального розміру заробітної плати поширюються на оформлення дозволів для іноземців вперше, які будуть видані після набрання чинності Законом № 2058 (27.09.2017 р.).
Перелік документів для отримання дозволу визначено частиною першою ст. 422 Закону про зайнятість.
Для продовження дії дозволу роботодавець подає документи, передбачені частиною третьою ст. 422 цього Закону, зокрема:
заяву за формою, визначеною Кабінетом Міністрів України;
фотокартку іноземця чи особи без громадянства розміром 3,5 × 4,5 см;
документи згідно з переліком для отримання дозволу, якщо вони змінилися.
Отже, у разі наявності змін у зазначених документах пропонується керуватися підставами для отримання дозволу, передбаченими ст. 421 Закону про зайнятість.
Водночас за умови відсутності змін у документах, що подавалися згідно з переліком, визначеним частиною першою ст. 422 цього Закону, вимоги щодо мінімального розміру заробітної плати не застосовуються.
При продовженні дозволів трудові відносини з іноземцями фактично тривають, відповідно ці відносини настали під час дії попереднього законодавства. Отже, вимоги щодо мінімального розміру заробітної плати іноземців поширюються тільки на отримання нових дозволів.
Іноземець працює на умовах неповного робочого часу. Чи може розмір його заробітної плати бути меншим за встановлений частиною третьою ст. 421 Закону про зайнятість?
Законодавство не встановлює обмежень щодо робочого часу іноземця, який може передбачатися трудовим договором з його роботодавцем.
Відповідно до ст. 56 КЗпП за згодою між працівником і роботодавцем може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень.
Оплата праці за цих умов, у тому числі для іноземців та осіб без громадянства, праця яких застосовується згідно з отриманими дозволами, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Таким чином, якщо іноземець працює на умовах неповного робочого часу, то розмір його заробітної плати може бути меншим за розмір, встановлений частиною третьою ст. 421 Закону про зайнятість.
Чи необхідно для отримання дозволу на застосування праці відряджених іноземних працівників надавати копію проекту трудового договору (конт­ракту) з іноземцем, посвідчену роботодавцем?
Частиною першою ст. 422 Закону про зайнятість встановлено, що для отримання дозволу на застосування праці іноземця чи особи без громадянства роботодавець подає серед іншого копію проекту трудового договору (контракту) з іноземцем або особою без громадянства, посвідчену роботодавцем.
Водночас ст. 54 Закону № 2709 встановлено, що трудові відносини іноземців та осіб без громадянства, які працюють в Україні, не регулюються правом України у разі, якщо іноземці та особи без громадянства за ме­жами України уклали з іноземними роботодавцями — фізичними чи юридичними особами трудові договори про виконання роботи в Україні, якщо інше не передбачено договорами чи міжнародним договором України.
Таким чином, вимога Закону про зайнятість щодо подання українським суб’єктом господарювання копії проекту трудового договору (контракту) з іноземцем — відрядженим іноземним працівником не узгоджується зі ст. 54 Закону № 2709.
Ураховуючи зазначене, при подані документів для отримання дозволу на застосування праці відряджених іноземних працівників рекомендовано додатково до пакета документів, передбачених частиною першою ст. 422 Закону про зайнятість, включати копію договору (контракту), укладеного між українським та іноземним суб’єктами господарювання, передбачену п. 3 частини другої зазначеної статті. При цьому копію проекту трудового договору (контракту), передбачену п. 4 частини першої цієї статті, включати до пакета документів лише у разі наявності та бажано додавати інші документи, що підтверджують трудові відносини іноземного працівника з іноземним роботодавцем, що його відрядив.
Чи поширюються вимоги щодо мінімального розміру заробітної плати на відряджених іноземних працівників?
У таких випадках слід враховувати, що відряджені іноземні працівники перебувають у трудових відносинах з іноземними суб’єктами господарювання, де отримують заробітну плату.
З огляду на зазначене, а також ураховуючи положення ст. 54 Закону № 2709, вимоги щодо розміру заробітної плати, визначені частиною третьою ст. 421 Закону про зайнятість, при поданні документів на отримання дозволу або його продовження для відряджених іноземних працівників не застосовуються.
За матеріалами: http://www.visnuk.com.ua/…/100006480-otrimannya-dozvolu-na-…
Професійна підготовка та підвищення кваліфікації кадрів
Ренійський районний центр зайнятості інформує.
Шановні роботодавці!
Професійна підготовка та
підвищення кваліфікації кадрів
В структурі Державної служби зайнятості функціонують 11 центрів професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості ( далі – ЦПТО ДСЗ ), які проводять професійне навчання безробітних, надають освітні послуги дорослому населенню та роботодавцям:
 Дніпропетровський ЦПТО ДСЗ;
 Донецький ЦПТО ДСЗ;
 Івано-Франківський ЦПТО ДСЗ;
 Луганський ЦПТО ДСЗ;
 Львівський ЦПТО ДСЗ;
 Одеський ЦПТО ДСЗ;
 Полтавський ЦПТО ДСЗ;
 Рівненський ЦПТО ДСЗ;
 Сумський ЦПТО ДСЗ;
 Харківський ЦПТО ДСЗ;
 Херсонський ЦПТО ДСЗ.
Професійне навчання ЦПТО ДСЗ здійснюється за 83 робітничими професіями. Протягом січня-жовтня 2017 року ЦПТО ДСЗ отримали нові ліцензії для здійснення освітньої діяльності за професіями:
 зварник пластмас
 електромеханік торговельного та холодильного устаткування
 монтер кабельного виробництва
 овочівник та плодоовочівник.
За більш детальною інформацією звертайтеся до Ренійського районного центру зайнятості за адресою:
м.Рені, вул Соборна, 78/А, або за тел.(04840)4-10-66, 4-14-18.
ХТО ЧИ ЩО ЗАВАЖАЄ ОБРАТИ ПРОФЕСІЮ ПО ДУШІ?
ХТО ЧИ ЩО ЗАВАЖАЄ ОБРАТИ ПРОФЕСІЮ ПО ДУШІ?

Душа була первинна, а потім вже тіло. Дуже часто на перше місце ми ставимо тіло і забуваємо про душу. Тіло потрібно одягнути, обігріти, нагодувати. І ти починаєш працювати там, де платять більше, а не за покликом серця. Що ж заважає тобі зробити поворот на триста шістдесят градусів і працювати там, де будеш почувати себе щасливим?
- Батьки можуть бути твоїми союзниками у виборі професії, а можуть бути і на іншому боці, відправляючи тебе вчитись не на професію твого покликання, а на професію, яку хочуть, щоб ти опанував.
- Є ще така окрема категорія «друзів», які люблять давати поради. Самі ніяк не можуть реалізуватися, а от поради давати… Хоча, поради давати це теж своєрідна реалізація. Он скільки радників навкруги, нікому і працювати.
- Ох ці сумніви. Я НЕ зможу, в мене нічого НЕ вийде, я НЕ везучий… А візьми і ще раз уважно прочитай попереднє речення і викинь частку НЕ. Зрозумів? Так чого досі сидиш? Ти ЗМОЖЕШ, ВИЙДЕ, ВЕЗУЧИЙ!
- Ой боюсь, боюсь, боюсь. І що? Так і будеш тремтіти, як зляканий кролик на полюванні? Замість того щоб сидіти і боятися, міг би вже врятувати світ від Апокаліпсису або від нашестя чужоземців.
Поклик серця, робота по душі, ідеальна робота… А якщо взагалі ніякої? Не сумуй, в службі зайнятості, для тебе обов’язково знайдеться робота, яка задовольнить твої моральні та матеріальні потреби.
P.S Якщо ти будеш працювати за покликанням серця, це вже буде не робота, а високооплачуване хобі.

#ДСЗ #служба_зайнятості #поради #робота#працевлаштування
Праця інвалідів і додаткові соціальні гарантії
Праця інвалідів і додаткові соціальні гарантії
Встановлення трудових прав, гарантій працюючим інвалідам в Україні регулюються Конвенцією про права інвалідів, Кодексу законів про працю України, законами України «Про відпустки», «Про охорону праці», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про реабілітацію інвалідів в Україні».
Відповідно до ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та ЗУ «Про реабілітацію інвалідів в Україні» інвалідом є особа зі стійким розладом функцій організму, що призвів до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист. Дискримінація за ознакою інвалідності забороняється законом.
Працевлаштовувати інвалідів зобов’язаний кожен роботодавець, виходячи з низки правових норм і законів, зокрема, Кодексу законів про працю України, ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ЗУ «Про охорону праці» та ін.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством.
Відповідно до ст. 19 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств встановлено норматив в розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб — одне робоче місце.
Згідно зі ст. 12 ЗУ «Про охорону праці» підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов’язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
У випадку, якщо інвалід при прийомі на роботу чи під час трудових відносин сам наполягає на порушенні медичних рекомендацій стосовно обсягу та виду праці, то роботодавець все одно не має права цього зробити, бо порушить законодавство про працю та про охорону праці.
Щодо гарантій для працівників-інвалідів, то кожен з них має знати:
відповідно до ст. 26 Кодексу законів про працю України не мають права встановлювати випробувальний термін для працівників-інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендацій МСЕК;
працюючий інвалід має право відмовитися працювати в нічний час і надурочно (ст. 55, 63, 172 КЗпП України);
відповідно до ст. 9 ЗУ «Про охорону праці» за працівниками, які втратили працездатність у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, зберігаються місце роботи (посада) та середня заробітна плата на весь період до відновлення працездатності;
згідно зі ст. 172 КЗпП, на прохання інваліда, може встановлюватись режим роботи на умовах неповного робочого дня (тижня); до того ж, на власника покладено обов’язок організовувати навчання, перекваліфікацію, працевлаштування інвалідів, створення для них умов праці з урахуванням медичних рекомендацій;
у випадку скорочення чисельності або штату працівників інваліди війни та працівники-інваліди, які зазнали на цьому підприємстві трудове каліцтво або професійне захворювання, мають переважне право залишитися на роботі при рівній з іншими працівниками продуктивності праці й кваліфікації (ст. 42 КЗпП України);
Тривалість основної відпустки та відпустки без збереження заробітної плати, яка надається працюючому інваліду в обов’язковому порядку відповідно до статей 6 та 25 ЗУ «Про відпустки», представлена в таблиці:
Група інвалідності І, ІІ група - основна відпустка (оплачувана) - 30 днів, додаткова відпустка (неоплачувана) - до 60 днів.
ІІІ група інвалідності - основна відпустка (оплачувана) - 26 днів, додаткова відпустка (неоплачувана) - до 30 днів.
За матеріалами:https://hrliga.com/index.php?module=news&op=view&id=17441
Врегулювання праці молоді
Врегулювання праці молоді
Праця молоді врегульована главою ХІІІ КЗпП України, зокрема ст. 187 і 188 передбачено, що неповнолітні, тобто особи, що не досягли 18 років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.
Не допускається приймати на роботу осіб, молодших від 16 років.
За згоди одного із батьків або особи, що його заміняє, можуть, як виняток, прийматися на роботу особи, які досягли 15 років.
Для підготовки молоді до продуктивності праці праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для використання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час за досягненням ними 14-річного віку за згоди одного з батьків або особи, яка його заміняє.
На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати їхнього народження (ст. 189 КЗпП).
Крім цього, відповідно до ст. 196 КЗпП для працевлаштування молоді, яка закінчила або припинила навчання в загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призивом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби (протягом шести місяців після закінчення або припинення навчання чи служби) і вперше приймаються на роботу, дітей сиріт та дітей, позбавлення батьківського піклування, осіб, яким виповнилося 15 років та які за згоди одного з батьків або особи, яка замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу, а також інших категорій осіб, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, підприємствам, установам та організаціям установлюється квота відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».
Згідно зі ст. 197 КЗпП працездатній молоді — громадянам України віком від 15 до 28 років після закінчення або припинення навчання в загальноосвітніх, професійних навчально — виховних і вищих навчальних Закладах, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення зі строкової військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби надається перше робоче місце на строк не менш як два роки.
Молодим спеціаліста — випускникам державних навчальних закладів, потреба в яких раніше була заявлена підприємствами, установами, організаціями, надається робота за фахом на період не менше як три роки в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Крім цього, звільнення працівників, молодших від 18 років, з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згоди районної (міської) служби у справах дітей. При цьому звільнення з підстав, зазначених п. 1, 2 і 6 ст. 40 КЗпП, провадиться лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування (ст. 198 КЗпП).
Проте є певні обмеження щодо праці молоді. Так, за ст. 190 КЗпП забороняється застосовувати працю осіб, молодших від 18 років, на важких і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.
Забороняється також залучати осіб, молодших від 18 років, до піднімання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними важких речей особами, молодшими від 18 років, затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.
Усі особи, молодші від 18 років, приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов’язковому медичному оглядові (ст. 191 КЗпП).
Згідно зі ст. 192 КЗпП забороняються залучати працівників, молодших від 18 років, до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні.
За матеріалами: https://hrliga.com/index.php?module=news&op=view&id=17454
Які соціальні гарантії поширюються на працівників, які працюють за цивільно-правовим договором?
Які соціальні гарантії поширюються на працівників, які працюють за цивільно-правовим договором?
Згідно з чинним законодавством принципова різниця між трудовим договором і цивільно-правовим договором, що регулюється Цивільним кодексом України, полягає в тому, що за цивільно-правовим договором оплачується не процес праці, а її результат. Він визначається після закінчення роботи та оформлюється двосторонніми актами здавання-приймання робіт, на підставі яких проводиться їх оплата.
Статтею 837 Цивільного кодексу України визначено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідно до ст. 854 Цивільного кодексу України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов’язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, — достроково.
За договором цивільно-правового характеру платиться не щомісячна зарплата, а винагорода за конкретно виконану роботу, тобто особа, що працює за договором, отримує гроші в строки, встановлені договором на підставі підписаних актів прийому-передачі наданих послуг (виконаних робіт).
Будь-яких соціальних гарантій при укладенні цивільно-правових договорів Цивільним кодексом України не передбачено. Так, наприклад, за цивільно-правовим договором не надаються оплачувані відпустки, не нараховується компенсація за невикористані дні відпустки, не оплачуються дні тимчасової непрацездатності, не проводиться індексація заробітної плати тощо. На працівника не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку та інші локальні акти підприємства.
Натомість, шляхом укладення трудового договору, у працівників виникає право на відпочинок, відповідно до законів про обмеження робочого дня та робочого тижня, і про щорічні оплачувані відпустки, право на здорові і безпечні умови праці, на об’єднання в професійні спілки та на вирішення колективних конфліктів (спорів) у встановленому законом порядку, на участь в управлінні підприємством, установою, організацією, на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості, а також у разі хвороби, повної чи часткової втрати працездатності, на матеріальну допомогу в разі безробіття, на право звернення до суду для вирішення трудових спорів незалежно від характеру виконуваної роботи або займаної посади, крім випадків, передбачених законодавством, та інші права, встановлені законодавством.
Гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності визначено Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Тобто виникнення права щодо оплати часу за період тимчасової непрацездатності працюючі громадяни набувають в результаті укладення трудового договору.
Згідно зі ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.
Усі питання, пов’язані з укладенням, виконанням, зміною або припиненням договорів цивільно-правового характеру, регулюються цивільним законодавством України. Спори, пов’язані з невиконанням умов таких договорів, вирішуються в судовому порядку.
За матеріалами: https://hrliga.com/index.php?module=news&op=view&id=17453
Как принимать правильные решения в стрессовых ситуациях
Как принимать правильные решения в стрессовых ситуациях

Волею судеб, все решения, которые я принимал за последние три года, были решениями, принимаемыми в сложных и стрессовых ситуациях. В это время компания находилась на грани выживания, и давление было постоянным со всех сторон — кредиторов, партнеров, сотрудников, банков, налоговых органов.

Цена решений была очень высока, и приходилось их принимать как капитану корабля, попавшему в шторм ночью — соленая вода заливает все вокруг, вспышки молнии, ничего не видно, все раскачивается, показываются огромные волны, напоминающие скорее огромные стены, и главное не ошибиться в выборе направления, иначе корабль станет бортом к волне, и его опрокинет.

Что помогало принимать взвешенные решения?

Решения могут быть разными — кадровыми, стратегическими, финансовыми, управленческими, но их всех объединяло одно — их нужно было принимать в кратчайшие сроки, от них зависели другие люди, и во многом жизнь самого бизнеса.

1. Нужно слушать ту интуицию, которая сидит внутри. Важный показатель, описываемый в книге Нассима Талеба «Антихрупкость» — если решение требует для вас больше одного объяснения — это делать не нужно.

Это означает, что если мы начинаем себя в чем-то уговаривать, и требуется больше одного довода — значит не нужно этого делать. Очевидные решения требуют не больше одной причины.

Если мы начинаем себя уговаривать, что вон того сотрудника не нужно увольнять потому что а) он работает всего полгода, он еще не освоился б) в прошлый раз он чуть-чуть не дотянул до нужного показателя в) он в общем-то неплохой парень. То причина скорее всего в том, что вам просто не хочется возиться с увольнением, поиском нового сотрудника, обучением, и так далее.

Это можно проецировать на абсолютно любые решения. Выбор сотрудника, вектор движения, выбор поставщика, и еще множество разных случаев.

2. Не принимать решение в тот день, когда поступили вводные. Как правило, даже очень срочные дела могут потерпеть до завтра. Я считаю обязательным спать ночь с необходимостью обдумать решение. Голова каким-то образом перезагружается, обрабатывает всю полученную информацию, уходят эмоции и остается максимальная объективность.

Если к этому моменту решение еще не явное, то ушла уже вся муть, и можно оценивать все более взвешенно и разумно. Это очень сильно помогает в ситуациях когда высокий градус стресса и давления.

Даже в самых сложных ситуациях мы начинаем утро с головой, пока еще свободной от негативных потоков.

3. Смотреть на решение из будущего. Смоделировать ситуацию так, как если бы вы решение уже приняли. Вы уже в одном из решений. Что видите, что чувствуете, устраивает ли вас это? Все ли складывается так, как хочется?

Попробовать другое решение. Насколько оно комфортно, и отвечает всем ожиданиям?

В этот момент становятся понятны те аспекты, которые могут скрываться чуть дальше самого решения. Которые могут быть не видны на первый взгляд. Этот прием делает такие вещи очевидными.

Этих трех приемов достаточно для того, чтобы быть максимально объективным в любой ситуации, трезво оценивать исходные данные, моделировать последствия, и подходить взвешенно к тому, что требует решений.

И еще одна очень важная вещь. Правильность или неправильность решений определяет время. То, что сейчас может казаться неправильным, через полгода или год приведет к результату, который и был вам нужен. Парадокс, но обычно там часто происходит.

Да и в конце концов, у нас нет возможности проверить, что было бы, если бы мы пошли другим путем, и приняли другое решение.

Успехов, и всегда самых лучших и взвешенных решений!
Як вибрати, куди йти вчитися?

Як вибрати, куди йти вчитися?

Як знайти своє місце в житті й визначитися з вибором майбутньої професії? Як знайти саме те, що приноситиме і прибуток, і задоволення протягом багатьох років? Ми підкажемо рішення, а вибір і дії – вже за вами.

Для початку складіть приблизний список відповідей на наступні запитання.
В якій сфері я хочу працювати?
Тут краще використовувати метод виключення. Спочатку можна розділити на такі категорії як творчість, розумова праця та фізична праця. Припустимо, ваш вибір припав на розумову працю. Далі виділяєте зручні вам категорії: економіка, політика, іноземні мови, наука, освіта і т. д. Якщо вам подобається кілька сфер діяльності, для початку залиште кілька варіантів.
Що я можу?
Складіть невелику таблицю в два стовпчики. У першу колонку запишіть свої позитивні риси, здібності й таланти, які можуть знадобитися в майбутній професії, а в іншу – те, що вам заважатиме. Це допоможе надалі краще справлятися з поставленими завданнями. Якщо ви будете під час роботи почуватися комфортно – значить, ви зробили правильний вибір.
Яких успіхів я хочу досягти?
Вирішення цього питання так само може допомогти вам визначитися із професією. Хочете присвятити все своє життя кар’єрному росту і нагромадженню капіталів, мрієте про тихе сімейне щастя, бажаєте отримувати радість від своєї роботи чи марите славою? Якщо ви відповіли собі на ці запитання, можна переходити до наступного кроку. Сподіваємося, ви хоча би трохи визначилися з вибором.
На яку суму я можу розраховувати?
Подумайте про свій фінансовий стан. Чи вистачить вам грошей на навчання у престижному виші в дорогій столиці? Чи можете ви розраховувати на свої здібності, чи впевнені у безкоштовному зарахуванні? Якщо ні, то, може, саме час подумати про репетиторів чи посилену підготовку?
В якій країні чи місті я хочу вчитися?
Якщо вам нічого не заважає і у вас є бажання вчитися далеко від дому – вперед. Пробуйте свої сили, свої можливості. Але не забувайте, що завжди має бути запасний варіант. Обміркуйте можливі варіанти, дізнайтеся вартість навчання та особливості вступу, перспективність ВНЗ.
Куди саме я хочу вступити?
Якщо ви дотримувалися наших порад, то вже приблизно уявляєте, в якій сфері хочете себе реалізувати, знаєте свої здібності, вибрали країну чи місто навчання, найімовірніше, знайшли потрібний виш і навіть факультет. Тепер зіставте отримані дані, дізнайтеся детальніше про цікаві вам професії, виберіть найбільш прийнятний варіант – і, найголовніше, готуйтеся до вступу!

За матеріалами: https://t1.ua/karjera/navchannia/4965-yak-vybraty-kudy-yty-vchytysya.html
Як пройти співбесіду «на відмінно»
Підготовка до співбесіди вимагає до себе пильної уваги. Особливо якщо ви покладаєте на неї великі сподівання. А щоб від початку і до кінця співбесіда пройшла відмінно, слід врахувати всі нюанси.
Зовнішній вигляд
Потрібно:
Виспатися і почати день на позитивній ноті.
Для ділової зустрічі з роботодавцем підібрати скромний костюм спокійних тонів, який вдало підкреслить ваші достоїнства і приховає вади.
Запах ваших парфумів повинен бути помірним.
Користуватися дезодорантом, що захищає вас від неприємного запаху поту.
За правилами ділового етикету, дівчата повинні надягати панчохи, колготки навіть влітку.
Взути туфлі із закритим носом.
Весь одяг має бути чистим, випрасуваним, а взуття начищеним.
Мати доглянуті руки, манікюр. Лак для нігтів у дівчат має бути неяскравих кольорів.
Не можна:
Щоб у костюмному ансамблі було більше трьох кольорів.
Надягати міні-спідниці, шорти, топи, прозорі блузи, квітчасті сорочки.
Робити яскравий макіяж.
Пунктуальність
Потрібно:
Прийти на співбесіду за 10-15 хвилин до її початку. Це час вам призначено для того, щоб відпочити від дороги, привести себе в порядок (зачіску, макіяж, костюм) і налаштуватися на бесіду. Також це хороша можливість оглянути офіс і тим самим краще пізнати компанію, з якою ви, можливо, будете співпрацювати.
У випадку якщо ви спізнюєтеся, обов'язково повідомте роботодавцю про це по телефону.
Не можна:
Спізнюватися.
Заходити раніше призначеного часу – за правилами ділового етикету це також вважається некоректним.
Перші секунди
Потрібно:
Простежити за своєю ходою і поставою. Якщо ви зайдете в кабінет з піднятою головою, то ви вже з перших секунд справите враження впевненої в собі людини.
Поцікавитися, де ви можете залишити верхній одяг.
Погоджуватися, якщо вам пропонують випити чашку кави або чаю. Можливо, сам інтерв'юер хоче вгамувати спрагу, складіть йому компанію.
Після того, як ви зустрілися з інтерв'юером, привітатися (безпосередньо з ним).
Не можна:
Стукати в двері. За правилами ділового етикету, це не прийнято. Просто відчиніть двері, озирніться, привітайтеся і запитайте потрібну вам людину.
Подавати руку першим представнику компанії, але потрібно прийняти рукостискання, ініційоване ним.
За столом переговорів
Потрібно:
У разі якщо стілець, на який ви хочете присісти, стоїть незручно (повернутий боком або стоїть дуже далеко), то не соромтеся переставити його, створіть комфортний простір для розмови. Так ви проявите свою ініціативність.
Пам'ятати про дистанцію. Мінімально допустима відстань між вами і співрозмовником не повинна бути менша 1,5-2 метрів.
Не можна:
Сідати, поки вам не запропонують сісти. У разі якщо вам забули сказати присісти, то самі попросіть на це дозвіл.
Тримати схрещеними руки і ноги. Ноги повинні стояти прямо, а руки спокійно лежати на столі, так ви показуєте, що «беззбройні» і готові до співпраці.
Забувати про поставу і рівне положення голови.
Зоровий контакт
Потрібно:
Дивитися в очі інтерв'юеру. Погляд «очі в очі» дозволяє краще зрозуміти співрозмовника і справити враження впевненої у своїх силах людини. Також спостерігаючи за виразом обличчя інтерв'юера, ви можете зрозуміти, як він вас сприймає і за необхідністю скоригувати свою розповідь.
Не можна:
Дивитися по сторонах.
Роздивлятися документи, що лежать на столі, а також особисті речі інтерв'юера.
Міміка і жести
Потрібно:
Посміхатися. Усмішка – це той козир, який допоможе вам відчинити будь-які двері і налаштувати бесіду на позитивний лад.
Використовувати міміку і жести в розумних межах для більш яскравої розповіді.
Не можна:
Показувати свій незадоволений і напружений вигляд. Навіть якщо вам щось не подобається, не демонструйте.
Крутити в руках різні предмети (ручки, папірці, ювелірні прикраси).
Бесіда
Потрібно:
Почати свою промову з компліменту компанії, в якій ви знаходитеся.
Уважно слухати запитання і намагатися відповідати на них чітко й стисло.
Якщо якесь запитання незрозуміле, його потрібно уточнити.
Після того, як роботодавець поставив всі його запитання, ставте свої. Буде добре, якщо запитання стосуватимуться безпосередніх обов'язків, процесу роботи, а не другорядних речей таких, як наявність окремого кабінету, найближчого кафетерію і т. д.
Якщо роботодавець не озвучує подальших дій, запитайте самі, коли буде прийнято остаточне рішення. Краще супроводити таку промову озвучуванням своїх професійних достоїнств і ще раз підкреслити, чому саме ви підходите на відкриту вакансію.
Наприкінці зустрічі подякуйте за запрошення на інтерв'ю та приділений вам час і попрощайтеся.
Не можна:
Починати розмову першим, почекайте, поки інтерв'юер поставить вам перше запитання.
Вибачатися за те, що ви на цей момент щось не вмієте робити.
Зачіпати спірні питання.
Перебивати співрозмовника.
Метушитися.
Поводитися фамільярно зі співрозмовником, навіть якщо він до вас дуже доброзичливий.
Кидатися іменами високопоставлених і знаменитих персон, навіть якщо ви знайомі з ними особисто.
Обговорювати ваші фінансові та сімейні проблеми.
Озвучувати бажаний рівень винагороди до того часу, поки вас про це не запитають.
Затягувати зустріч, якщо відчуваєте, що вона підійшла до кінця.
Після інтерв'ю
Потрібно:
Прийшовши додому, написати і відправити електронний лист кожному роботодавцю, з яким ви зустрічалися. У листі ще раз подякуйте за приділений вам час і нагадайте про те, що ви готові розпочати нову роботу з величезним бажанням.
Якщо після закінчення домовленого терміну роботодавець вам не передзвонив, то хорошим тоном буде зателефонувати самому і ще раз підкреслити, що ви зацікавлені у співпраці з цією компанією.
Не можна:
Турбувати компанію своїми дзвінками, якщо одного разу ви вже отримали від неї невиразну відповідь або відмову.
Засмучуватися, якщо вам відмовили. Кожна співбесіда – це як тренінг продажів самого себе, завдяки якому ми набуваємо навички самопрезентації. І, можливо, саме наступне інтерв'ю принесе вам довгоочікуваний результат.
За матеріалами: https://t1.ua/…/robota/4215-yak-proyty-spivbesidu-na-vidmin…
Що писати в резюме? 5 типових помилок, які допускають новачки
Що писати в резюме? 5 типових помилок, які допускають новачки

Не щастить у пошуку роботи? А ви впевнені, що ваше резюме правильно написане? Є 5 помилок, якій частіше всього допускають при складанні резюме.
Не перетворюйте резюме у поему
Кожний працівник намагається виставити себе перед потенційним керівництвом у кращому світлі. Саме для цього претендент не рідко прикрашає текст яскравими словесними зворотами чи використовує фрази, суть яких сам не розуміє.
Складаючи резюме постарайтесь бути критичним до себе. Подумайте над тим, чи була б цікава інформація, яку ви подали, вашому співбесіднику. Нехай краще лист здасться пустим, а ніж буде напханий кучею непотрібної інформації.
Що писати в резюме? Інформація повинна бути чіткою та правдивою і головне без «води». Відразу видаліть теми дипломних робіт та місця роботи, де ви пропрацювали менше року.
Хваліться не місцем роботи, а досвідом, який там отримали
Багато працювали і пишаєтесь цим? А дарма! Ті, хто часто змінював роботу та спеціалізацію створюють враження вітряної та несерйозної людини.
Замість того, щоб перераховувати усі попередні місця роботи, краще зробіть акцент на тих, які зацікавлять потенційного керівника. Немає досвіду? Будь яку посаду можна перетворити на родзинку свого резюме. Наприклад, ви можете вказати, що працюючи простим офіціантом стали толерантнішим та навчилися знаходити спільну мову з різношерстою публікою.
Викиньте з резюме банальності
Претендуєте на серйозну вакансію? Не варто вихвалятися тим, що знаєте Microsoft Office чи Інтернеті. Це базові навички, які вже давно і ні в кого не викликають здивувань. Тоді, що написати в резюме аби виділитися? Краще похваліться тим, що самостійно освоїли бухгалтерські програми чи вільно говорите на декількох мовах. Якщо більше вказати нічого, то пожартуйте, наприклад про те, що знаєте багато анекдотів і на корпоративах ви душа компанії.

Рекомендації та відгуки – ваша зброя
Йдете на співбесіду? Не забудьте взяти з собою рекомендації від попередніх роботодавців та приклади виконаних вами завдань. Про це повинні потурбуватися саме ви. Жоден серйозний роботодавець не буде після співбесіди дзвонити на місця вашої колишньої роботи та вишукувати в Інтернеті виконані вами завдання. Відтак, запам’ятайте, що потрібно додати до резюме відгуки ваших колег, начальства та приклади виконаних завдань.
Профіль у соціальній мережі розповість більше ніж резюме
Не бійтесь давати посилання на сторінки в соціальних мережах. Яскравий профіль з вдалими фотографіями може справити хороше враження на керівництво. Соціальна мереже розповість потенційному роботодавцю про вас значно більше ніж резюме.
А те, що ви приховуєте профіль, – може навпаки відштовхнути компанію від вашої кандидатури.
За матеріалами: https://t1.ua/…/7197-shcho-pysaty-v-rezyume-5-typovykh-pomy…
Урок астрономии – в библиотеке
11 декабря в центральной районной библиотеке прошел урок астрономии для учеников 11класса ООШ №4. Цель урока – ознакомление с книгами и периодическими изданиями по астрономии, имеющимися в фонде библиотеки.
Урок астрономии – в библиотеке
Внимание! Сеансы телефонной связи «горячая линия

Измаильская объединенная государственная налоговая инспекция  ГУ ГФС в Одесской области  11 декабря  2017 года  с 10-00 до 12-00 проводит сеансы телефонной связи  на тему:

  «Легализация заработной платы. Программа «Legal Work»». По телефону (04841) 7-28-55 на вопросы плательщиков ответит  заведующая сектором организации работы Измаильской ОГНИ Татьяна Федоровна Маринова  .

 

                                                                                       Пресс-служба Измаильской ОГНИ 

                                                                                      ГУ ГФС в Одесской области»

      

  Начальник Измаильской объединенной

  Государственной налоговой инспекции

  ГУ ГФС в Одесской области                                                                 Т.В.Шилина

Семінар з роботодавцями у Рені
Семінар з роботодавцями у Рені

Соціальне партнерство служби зайнятості та роботодавців – перспективний шлях вирішення проблемних питань зайнятості жителів Ренійського району. Ця думка стала головною тезою семінару з роботодавцями, що відбувся сьогодні у Ренійському районному центрі зайнятості. В семінарі взяли участь представники центру зайнятості та керівники і бухгалтери підприємств міста та району.
Відкриваючи захід, директор центру зайнятості Анатолій Рошка ознайомив присутніх з тенденціями на місцевому ринку праці, з основними аспектами чинного законодавства про зайнятість населення та послугами, які надає служба зайнятості роботодавцям, можливістю здійснення професійної підготовки спеціалістів в навчальних центрах державної служби зайнятості.
Та основну увагу присутніх було акцентовано на співпраці служби зайнятості та роботодавців в напрямку забезпечення гарантій щодо реалізації права на працю осіб, які не здатні сьогодні на рівних конкурувати на рику праці. Одним із шляхів вирішення цього важливого питання є стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць шляхом компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
В ході семінару роботодавцям було також наголошено на необхідності дотримання чинного законодавства про зайнятість населення та відповідальності за його порушення, і в тому числі про порядок подання роботодавцями до центру зайнятості щорічної інформації про зайнятість та працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.
Учасники семінару обмінялись думками, отримали вичерпні відповіді на свої запитання та висловили сподівання на подальшу плідну співпрацю.


Заступник начальника відділу
надання соцпослуг Туренко Л.М.
08.12.2017р.
Шановні працівники органів місцевого самоврядування, депутати місцевих рад!
Шановні працівники органів місцевого самоврядування, депутати місцевих рад!
Сьогодні - 7 грудня Україна відзначає День місцевого самоврядування.
Від імені Ренійського районного центру зайнятості, щиро вітаємо Вас з професійним святом! Cаме через органи самоврядування громадяни реалізують своє право брати участь у вирішенні питань місцевого значення. Сьогодні на органи місцевого самоврядування покладена велика відповідальність за соціально-економічний стан, за благополуччя жителів, за створення комфортних умов для проживання мешканців нашого району.
Завдяки злагодженій роботі представницької і виконавчої гілок влади, тісному співробітництву, Вам вдається вирішувати чимало непростих питань, реалізовувати багато перспективних планів та задумів. Тож нехай цей урочистий день додасть усім Вам сил і наснаги на добрі справи, впевненості у майбутньому нашої держави, порозуміння і єдності задля добра і благополуччя нашого народу.
З повагою директор Ренійського РЦЗ А.Рошка.
Пенсійна реформа
В Центрі доступу громадян до публічної інформації центральної районної бібліотеки оформлено інформаційній стенд.
Реклама
Авторизация
Погода
Погода в Ренах
Праздники
Кадендарь
«    Декабрь 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Архив новостей
Декабрь 2017 (32)
Ноябрь 2017 (62)
Октябрь 2017 (47)
Сентябрь 2017 (31)
Август 2017 (41)
Июль 2017 (28)
Опубликовнные материлы, фотографии, видеосъемки, размещенные на сайте, и являющиеся авторской работой - ЗАПРЕЩЕНО размещать, и использовать на других сайтах и блогах:
1. Без разрешения автора.
2. Без указания прямой ссылки на источник.
3. В каких либо других целях, не связанных с темой публикации.
Сайт является новостным порталом города Рени и Ренийского района.
Электронная почта:
reniinfo@i.ua
Сортировать новости по: дате новости | популярности | посещаемости | комментариям | алфавиту
Последняя новость:

ДЕПУТАТЫ ВЫРАЗИЛИ НЕДОВЕРИЕ С.АРАБАДЖИ

В процессе дискуссии С. Арабаджи назвал юриста райсовета Д. Юргина – «мудаком». А в ответ тот начал оскорблять его матерными словами. «С. Арабаджи попытался меня ударить. Удар пришёлся по касательной, и у меня слетели очки, после чего я с целью самообороны схватил стул … », - рассказал Д. Юргин.

До дня Міжнародного дня людей з інвалідністю та привернення уваги до людей з  обмеженими фізичними можливостями ст. інспектор  Головного управління Державноїслужби України з питань праці  в Одеській області Ігор Сорокін взяв участь у круглому столі, який був проведений з цього приводі в Ренійському районному центрі зайнятості  1 грудня 2017 р.

Ещё новости: Новости
6

ДЕПУТАТЫ ВЫРАЗИЛИ НЕДОВЕРИЕ С.АРАБАДЖИ

В процессе дискуссии С. Арабаджи назвал юриста райсовета Д. Юргина – «мудаком». А в ответ тот начал оскорблять его матерными словами. «С. Арабаджи попытался меня ударить. Удар пришёлся по касательной, и у меня слетели очки, после чего я с целью самообороны схватил стул … », - рассказал Д. Юргин.

До дня Міжнародного дня людей з інвалідністю та привернення уваги до людей з  обмеженими фізичними можливостями ст. інспектор  Головного управління Державноїслужби України з питань праці  в Одеській області Ігор Сорокін взяв участь у круглому столі, який був проведений з цього приводі в Ренійському районному центрі зайнятості  1 грудня 2017 р.

З метою проведення в Україні Міжнародного дня людей з інвалідністю та привернення уваги до людей з обмеженими фізичними можливостями ст. інспектор  Головного управління Державної служби України з питань праці  в Одеській області Ігор Сорокін разом з заступником начальника Болградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Одеській області Олександром Бальчу, головним спеціалістом відділення Мариною Чумаченко провели в м. Рені збори з інвалідами, постраждалими на виробництві:  Міхайлова Н.І., інвалід ІІ гр., Лунгу Г.І., інвалід ІІІ гр., Гуцан Г.І., інвалід ІІІ гр., Раду І.Г., інвалід ІІ гр., СкліфосМ.А., інвалід ІІІ гр., Ириогло К.О., інвалід ІІІ гр., якіперебувають на облікуу відділенні.Роботодавців представляв голова ОСББ «Мрія» Сергій Нестеров.

РЕНИ - 2017

*Конкурс "Человек года" проводится в Ренийском районе с 2007 г. Все его номинанты заносятся в "Летопись славных дел", которая хранится в районном историко-краеведческом музее.
Ренийскому району 77 лет, 67 лет имена не увековечивали, люди просто работали …
За последние 10 лет увековечили свои имена десятки достойных людей, хотя, были и такие, которые не должны были попасть, но попали; были и такие, которые должны были попасть, но не попали – в "Летопись славных дел". Если мы ответим на вопрос: А судьи кто? Тогда станет понятно, кто остался за бортом истории. В последнее время в практику подобных мероприятии, креативные организаторы вводят «зеркальный конкурс», награждаются не только позитивные номинанты, но и негативные номинанты. Громада должна знать своих «героев».

РЕНІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ ЦЕНТР ЗАЙНЯТОСТІ ІНФОРМУЄ.

ШАНОВНІ ШУКАЧІ РОБОТИ!!!

Вагонное депо Одеса-Застава 1 терміново запрошує на роботу:

- електрогазозварник (з-пл. від 4000 грн).;
- електрик дільниці (з-пл. від 4000грн);
- токар (з-пл. від 4000грн.);
- оглядач вагонів (з-пл. від 4000 до 9000грн., можливн навчання ).
Стабільна оплата праці, можливість навчання та кар’єрного зростання, соціальний пакет, надання безкоштовних залізничних квитків по Україні, СНД та проїзд з місця проживання до місця роботи у приміських поїздах.
Режим роботи змінний.
Місце проведення робіт: м.Рені.
Також можливе працевлаштування м.Одеса, Чорноморськ, Ізмаїл, Арциз, станціях: Колосівка, Ксенієво, Берегова, Чорноморська.
За додатковою інформацією звертайтесь до фахівців Ренійського районного центру зайнятості за адресою: м.Рені, вул. Соборна 78/А
Шановні роботодавці, інформація для Вас!!!
Враховуючи статистичні дані, на сьогодні з’явилася тенденція до зростання кількості безробітних громадян, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років.
Тому урядом як запобіжний захід, що має зупинити зростання безробіття серед вищезазначеної категорії громадян, внесено зміни до чинного законодавства. Які саме зміни, кого вони стосуються, з якої дати набирають чинності та який механізм їх застосування на практиці, читайте далі.
Яких роботодавців стосується
Одним із основних принципів, на яких ґрунтується державна політика зайнятості населення, є забезпечення рівних можливостей населення у реалізації конституційного права на працю (ст. 15 Закону про зайнятість).
Пунктом 5 частини першої ст. 14 цього Закону встановлено, що осіб, яким до настання права на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону про пенсійне страхування залишилося 10 і менше років, віднесено до категорії громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.
Для працевлаштування зазначених у частині першій ст. 14 Закону про зайнятість громадян підприємствам, установам та організаціям з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб установлюється квота у розмірі 5 % середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік.
Пунктом 23 Закону № 2148 частину другу ст. 14 Закону про зайнятість доповнено нормою, відповідно до якої для працевлаштування осіб, яким до настання права на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону про пенсійне страхування залишилося 10 і менше років, підприємствам, установам та організаціям з чисельністю штатних працівників від 8 до 20 осіб встановлюється квота у розмірі не менше однієї особи у середньообліковій чисельності штатних працівників, яка набирає чинності з 01.01.2018 р.
Отже, починаючи з 01.01.2018 р. підприємства, установи та організації з чисельністю штатних працівників від 8 до 20 осіб мають забезпечити праце­влаштування не менше однієї особи, якій до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 10 років.
Слід зазначити, що підприємства, установи та організації з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб, як і раніше, мають забезпечувати 5-відсоткову квоту з працевлаштування громадян, наведених у частині першій ст. 14 Закону про зайнятість. Тобто окремої квоти з працевлаштування осіб, яким до настання права на пенсію залишилося 10 і менше років, для них не встановлено.
Як здійснюється розрахунок
Роботодавці мають самостійно розраховувати зазначену квоту та забезпечувати працевлаштування осіб, яким до настання права на пенсію залишилося 10 і менше років. При цьому розрахунок здійснюється з урахуванням чисельності громадян, які на умовах повної зайнятості вже працюють у роботодавця і належать до вищезазначеної категорії. У разі необхідності роботодавці зможуть звернутися за сприянням для працевлаштування такої категорії громадян до служб зайнятості.
Середньооблікова чисельність штатних працівників розраховується відповідно до Інструкції № 286 у частині визначення показника середньооблікової кількості штатних працівників.
Згідно з підпунктами 3.2.1 та 3.5.1 цієї Інструкції середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого — по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і діленням одержаної суми на число календарних днів звітного місяця.
Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний рік обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці звітного року та діленням одержаної суми на 12.
Чи поширюється на ФОП
Вимога щодо виконання вищезазначеної квоти поширюється лише на тих роботодавців, організаційно-правову форму господарської діяльності яких можна визначити як підприємство, установа та організація. Тобто на фізичних осіб — підприємців зазначена норма не поширюється.
Коли звітувати до служби зайнятості
Обов’язковою умовою дотримання роботодавцями квоти вважається працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, про що роботодавці інформують Державну службу зайнятості в установленому нею порядку (частина третя ст. 14 Закону про зайнятість).
Така інформація подається роботодавцями щороку не пізніше 1 лютого після звітного року до будь-якого зручного для відвідування органу Державної служби зайнятості незалежно від місцезнаходження за формою, наведеною у додатку до Порядку № 271.
Проте оскільки прийнята норма для роботодавців з кількістю штатних працівників від 8 до 20 осіб щодо обов’язку праце­влаштування осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилось не більше 10 років, набирає чинності з 01.01.2018 р., то звітувати з цього приводу до Державної служби зайнятості за 2017 р. не потрібно, а першим звітним роком буде 2018 р.
Відповідальність за невиконання квоти
Згідно зі ст. 53 Закону про зайнятість у разі невиконання роботодавцем протягом року квоти для працевлаштування громадян, зазначених у частині першій ст. 14 Закону, з нього стягується штраф за кожну необґрунтовану відмову у праце­влаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.
Зверніть увагу, що така відповідальність застосовується не лише у разі невиконання протягом року квоти для працевлаштування осіб, яким до пенсії залишилось 10 років, а всіх категорій громадян, перерахованих у ст. 14 Закону про зайнятість.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
Закон про зайнятість — Закон України від 05.07.2012 р. № 5067-VI «Про зайнятість населення».
Закон про пенсійне страхування — Закон України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Закон № 2148 — Закон України від 03.10.2017 р. № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Порядок № 271 — Порядок надання роботодавцями державній службі зайнятості інформації про зайнятість та працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, затверджений наказом Мінсоцполітики України від 16.05.2013 р. № 271.
Інструкція № 286 — Інструкція зі статистики кількості працівників, затрерджена наказом Держкомстату України від 28.09.2005 р. № 286.
Джерело: https://buhgalter911.com/news/news-1034004.html
Отримання дозволу на працю іноземців
Використання праці іноземців є досить поширеним явищем на багатьох вітчизняних підприємствах. Для того аби оформити трудові відносини з іноземцем, необхідно отримати відповідний дозвіл.
З 27.09.2017 р. набрав чинності Закон № 2058, яким, зокрема, Закон про зайнятість доповнено статтями 421 — 4210, що змінюють процедуру отримання роботодавцем дозволу на застосування праці іноземців. Яких саме змін зазнала ця процедура, дізнаємось далі.
Вимоги до розміру зарплати
Частиною третьою ст. 421 Закону про зай­нятість увстановлено, що роботодавець може отримати дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства (далі — дозвіл) за умови виплати заробітної плати у розмірі не менш як:
п’ять мінімальних заробітних плат — іноземним найманим працівникам у громадських об’єднаннях, благодійних організаціях та навчальних закладах, визначених у статтях 34, 36, 37, 39, 41, 43 та 48 Закону № 1060;
десять мінімальних заробітних плат — для всіх інших категорій найманих працівників.
Проте вимоги щодо розміру мінімальної заробітної плати не застосовуються у разі отримання дозволу на застосування праці таких осіб:
іноземних високооплачуваних професіоналів;
засновників та/або учасників, та/або бенефіціарів (контролерів) юридичної особи, створеної в Україні;
випускників університетів, що входять до першої сотні у світових рейтингах університетів, відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України;
іноземних працівників творчих професій;
іноземних ІТ-професіоналів.
Слід зауважити, що Законом про зайнятість не визначено окремих положень про незастосування вимог щодо розміру заробітної плати при продовженні дії дозволу.
Крім того, розроблення порядку, який визначав би окремі процедури видачі, продовження дії та скасування дозволу, не передбачено.
Строк дії дозволу
Відповідно до ст. 423 Закону про зайнятість дозвіл видається на строк, зокрема:
дії трудового договору (контракту), але не більш як на три роки — для особливих категорій іноземців та осіб без громадянства, визначених частиною другою ст. 421 цього Закону;
дії договору (контракту), укладеного між українським та іноземним суб’єктами господарювання, але не більш як на три роки — для відряджених іноземних працівників;
дії трудового договору (контракту), але не більш як на один рік — для всіх інших іноземних найманих працівників.
Документи для отримання та продовження дозволу
Для продовження дії дозволу роботодавець має подати такі документи (частина третя ст. 422 Закону про зайнятість):
заяву за формою, визначеною Кабінетом Міністрів України;
фотокартку іноземця чи особи без громадянства розміром 3,5 х 4,5 см;
документи згідно з переліком для отримання дозволу, якщо вони змінилися.
Відповідно до п. 2 ст. 427 Закону про зайнятість територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом наступного робочого дня після прийняття заяви про видачу або продовження дії дозволу проводить перевірку заяви та доданих до неї документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви.
Частиною третьою ст. 428 Закону про зайнятість визначено підстави для зупинення розгляду заяви, зокрема невідповідність документів, поданих разом із заявою, вимогам, установленим цим Законом.
Як уже зазначалося, розроблення порядку, який установлював би окремі процедури видачі, продовження дії та скасування дозволу, не передбачено.
Водночас Законом про зайнятість передбачено затвердження Кабінетом Міністрів України форм заяв для отримання роботодавцем дозволу, продовження його дії та внесення змін до нього. Такі форми заяв вже затверджено постановою № 858.
Неузгодженість норм законодавства
На сьогодні існує неузгодженість деяких норм Закону про зайнятість.Так, норма частини другої ст. 424 Закону не узгоджується з нормою частини третьої цієї статті. Відповідно до норми частини другої зазначеної статті роботодавець вносить плату протягом 10 робочих днів із дня отримання рішення про видачу або продовження дії дозволу, яке надсилається територіальним органам поштою з повідом­ленням про вручення.
Водночас нормою частини третьої цієї статті встановлено, що рішення про видачу або продовження строку дії дозволу скасовується, якщо роботодавець не вніс плату протягом 10 робочих днів з дати рішення про видачу або продовження дії дозволу.
Пунктом 5 частини третьої ст. 428 Закону про зайнятість визначено підстави для зупинення розгляду заяви про видачу або продовження строку дії дозволу. Однією з таких підстав є невідповідність умов трудового договору (контракту), укладеного з іноземцем або особою без громадянства, або умов додаткової угоди про внесення змін до трудового договору (контракту) законодавству України про працю.
Зазначена норма не узгоджується з частиною першою ст. 422 цього Закону, оскільки для отримання дозволу подається також копія проекту трудового договору (контракту). Зрозуміло, що на час розгляду документів щодо видачі дозволу, зокрема зупинення розгляду заяви, трудовий договір (контракт) не може бути укладено.
Окремо слід звернути увагу, що внаслідок внесення змін до Закону про зайнятість національний ринок праці стає більш відкритим для залучення некваліфікованої іноземної робочої сили, оскільки жодних вимог щодо підтвердження освіти чи кваліфікації іноземних працівників (окрім випускників університетів, що входять до першої сотні у світових рейтингах) законодавчі норми не містять.
Також п. 81 частини першої ст. 1 Закону про зайнятість визначено новий термін «іноземні високооплачувані професіонали — іноземці або особи без громадянства, заробітна плата яких становить не менше 50 мінімальних заробітних плат», проте критерії, за якими іноземні професіонали визначаються високооплачуваними, не встановлено.
Вищенаведені законодавчі колізії може бути врегульовано винятково шляхом внесення змін до Закону про зайнятість, а відсутність судової практики з означених питань ще більш ускладнює їх розуміння.
Далі розглянемо запитання, що виникають при застосуванні норм статей 421 — 4210 Закону про зайнятість.
Чи поширюються вимоги щодо мінімального розміру заробітної плати на іноземців та осіб без громадянства, які вже працюють в Україні на підставі раніше отриманих дозволів, а також на переоформлення чинних дозволів?
Статтею 58 Конституції встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набрання законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Отже, вимоги щодо мінімального розміру заробітної плати поширюються на оформлення дозволів для іноземців вперше, які будуть видані після набрання чинності Законом № 2058 (27.09.2017 р.).
Перелік документів для отримання дозволу визначено частиною першою ст. 422 Закону про зайнятість.
Для продовження дії дозволу роботодавець подає документи, передбачені частиною третьою ст. 422 цього Закону, зокрема:
заяву за формою, визначеною Кабінетом Міністрів України;
фотокартку іноземця чи особи без громадянства розміром 3,5 × 4,5 см;
документи згідно з переліком для отримання дозволу, якщо вони змінилися.
Отже, у разі наявності змін у зазначених документах пропонується керуватися підставами для отримання дозволу, передбаченими ст. 421 Закону про зайнятість.
Водночас за умови відсутності змін у документах, що подавалися згідно з переліком, визначеним частиною першою ст. 422 цього Закону, вимоги щодо мінімального розміру заробітної плати не застосовуються.
При продовженні дозволів трудові відносини з іноземцями фактично тривають, відповідно ці відносини настали під час дії попереднього законодавства. Отже, вимоги щодо мінімального розміру заробітної плати іноземців поширюються тільки на отримання нових дозволів.
Іноземець працює на умовах неповного робочого часу. Чи може розмір його заробітної плати бути меншим за встановлений частиною третьою ст. 421 Закону про зайнятість?
Законодавство не встановлює обмежень щодо робочого часу іноземця, який може передбачатися трудовим договором з його роботодавцем.
Відповідно до ст. 56 КЗпП за згодою між працівником і роботодавцем може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень.
Оплата праці за цих умов, у тому числі для іноземців та осіб без громадянства, праця яких застосовується згідно з отриманими дозволами, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Таким чином, якщо іноземець працює на умовах неповного робочого часу, то розмір його заробітної плати може бути меншим за розмір, встановлений частиною третьою ст. 421 Закону про зайнятість.
Чи необхідно для отримання дозволу на застосування праці відряджених іноземних працівників надавати копію проекту трудового договору (конт­ракту) з іноземцем, посвідчену роботодавцем?
Частиною першою ст. 422 Закону про зайнятість встановлено, що для отримання дозволу на застосування праці іноземця чи особи без громадянства роботодавець подає серед іншого копію проекту трудового договору (контракту) з іноземцем або особою без громадянства, посвідчену роботодавцем.
Водночас ст. 54 Закону № 2709 встановлено, що трудові відносини іноземців та осіб без громадянства, які працюють в Україні, не регулюються правом України у разі, якщо іноземці та особи без громадянства за ме­жами України уклали з іноземними роботодавцями — фізичними чи юридичними особами трудові договори про виконання роботи в Україні, якщо інше не передбачено договорами чи міжнародним договором України.
Таким чином, вимога Закону про зайнятість щодо подання українським суб’єктом господарювання копії проекту трудового договору (контракту) з іноземцем — відрядженим іноземним працівником не узгоджується зі ст. 54 Закону № 2709.
Ураховуючи зазначене, при подані документів для отримання дозволу на застосування праці відряджених іноземних працівників рекомендовано додатково до пакета документів, передбачених частиною першою ст. 422 Закону про зайнятість, включати копію договору (контракту), укладеного між українським та іноземним суб’єктами господарювання, передбачену п. 3 частини другої зазначеної статті. При цьому копію проекту трудового договору (контракту), передбачену п. 4 частини першої цієї статті, включати до пакета документів лише у разі наявності та бажано додавати інші документи, що підтверджують трудові відносини іноземного працівника з іноземним роботодавцем, що його відрядив.
Чи поширюються вимоги щодо мінімального розміру заробітної плати на відряджених іноземних працівників?
У таких випадках слід враховувати, що відряджені іноземні працівники перебувають у трудових відносинах з іноземними суб’єктами господарювання, де отримують заробітну плату.
З огляду на зазначене, а також ураховуючи положення ст. 54 Закону № 2709, вимоги щодо розміру заробітної плати, визначені частиною третьою ст. 421 Закону про зайнятість, при поданні документів на отримання дозволу або його продовження для відряджених іноземних працівників не застосовуються.
За матеріалами: http://www.visnuk.com.ua/…/100006480-otrimannya-dozvolu-na-…
Ренійський районний центр зайнятості інформує.
Шановні роботодавці!
Професійна підготовка та
підвищення кваліфікації кадрів
В структурі Державної служби зайнятості функціонують 11 центрів професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості ( далі – ЦПТО ДСЗ ), які проводять професійне навчання безробітних, надають освітні послуги дорослому населенню та роботодавцям:
 Дніпропетровський ЦПТО ДСЗ;
 Донецький ЦПТО ДСЗ;
 Івано-Франківський ЦПТО ДСЗ;
 Луганський ЦПТО ДСЗ;
 Львівський ЦПТО ДСЗ;
 Одеський ЦПТО ДСЗ;
 Полтавський ЦПТО ДСЗ;
 Рівненський ЦПТО ДСЗ;
 Сумський ЦПТО ДСЗ;
 Харківський ЦПТО ДСЗ;
 Херсонський ЦПТО ДСЗ.
Професійне навчання ЦПТО ДСЗ здійснюється за 83 робітничими професіями. Протягом січня-жовтня 2017 року ЦПТО ДСЗ отримали нові ліцензії для здійснення освітньої діяльності за професіями:
 зварник пластмас
 електромеханік торговельного та холодильного устаткування
 монтер кабельного виробництва
 овочівник та плодоовочівник.
За більш детальною інформацією звертайтеся до Ренійського районного центру зайнятості за адресою:
м.Рені, вул Соборна, 78/А, або за тел.(04840)4-10-66, 4-14-18.
ХТО ЧИ ЩО ЗАВАЖАЄ ОБРАТИ ПРОФЕСІЮ ПО ДУШІ?

Душа була первинна, а потім вже тіло. Дуже часто на перше місце ми ставимо тіло і забуваємо про душу. Тіло потрібно одягнути, обігріти, нагодувати. І ти починаєш працювати там, де платять більше, а не за покликом серця. Що ж заважає тобі зробити поворот на триста шістдесят градусів і працювати там, де будеш почувати себе щасливим?
- Батьки можуть бути твоїми союзниками у виборі професії, а можуть бути і на іншому боці, відправляючи тебе вчитись не на професію твого покликання, а на професію, яку хочуть, щоб ти опанував.
- Є ще така окрема категорія «друзів», які люблять давати поради. Самі ніяк не можуть реалізуватися, а от поради давати… Хоча, поради давати це теж своєрідна реалізація. Он скільки радників навкруги, нікому і працювати.
- Ох ці сумніви. Я НЕ зможу, в мене нічого НЕ вийде, я НЕ везучий… А візьми і ще раз уважно прочитай попереднє речення і викинь частку НЕ. Зрозумів? Так чого досі сидиш? Ти ЗМОЖЕШ, ВИЙДЕ, ВЕЗУЧИЙ!
- Ой боюсь, боюсь, боюсь. І що? Так і будеш тремтіти, як зляканий кролик на полюванні? Замість того щоб сидіти і боятися, міг би вже врятувати світ від Апокаліпсису або від нашестя чужоземців.
Поклик серця, робота по душі, ідеальна робота… А якщо взагалі ніякої? Не сумуй, в службі зайнятості, для тебе обов’язково знайдеться робота, яка задовольнить твої моральні та матеріальні потреби.
P.S Якщо ти будеш працювати за покликанням серця, це вже буде не робота, а високооплачуване хобі.

#ДСЗ #служба_зайнятості #поради #робота#працевлаштування
Предыдущие новости: